czwartek, 14 kwietnia 2011

Romani Bacht i Gitan Swing


We Wrocławiu działa Stowarzyszenie Romów ,, Romani Bacht ,, i zespół pod ta sama nazwa . Kiedyś znany i lubiany zespół  ,,Roma ,, już nie istnieje a jego byli członkowie zakładali lokalnie mniejsze grupy i takim właśnie zespołem jest ,,Romani Bacht,,  Zostali oni zaproszeni na spotkanie do Muzeum Etnograficznego z Panią prof . Ursula Hemetek z Wiednia . Jej wykład był niestety w języku angielskim wiec po kilkunastu minutach zostawiłem małżonkę  samą i udałem się na korytarz . Tu spotkałem Panią Bożenę Paczkowską i szykujących się do występu członków zespołu . W rozmowie Pani Bożena wspominała  jak to kiedyś było w ,, Romie ,,  . Żyło się lepiej , były koncerty i wyjazdy po całym świecie , teraz tylko Don Wasyl skutecznie opiera się nowym czasom . W zespole Pani Paczkowskiej graja jej mąż Adam i syn Gracjan . Pozostałych muzyków nie znam . W 2010 roku zrealizowany program pomocowy dla środowiska, finansowany ze środków Unii Europejskiej czego efektem jest miedzy innymi ten teledysk http://www.youtube.com/watch?v=UBcxWoHVqRc
Gracjan Paczkowski i ,, Gitan Swing ,, to ciekawa propozycja nawiązująca do złotych lat cygańskiego jazzu i Django Reinharda . Pani Bożena oprócz występów w zespole zajmuje się edukacją muzyczną młodzieży romskiej . W czasie rozmowy zgodziła się na krotki wywiad ale okazało się ze prelekcja prof . Hemetek się kończy  i czas na koncert . Pani Ursula pokazała ze jest również specjalistką od tańca , zapraszam ,=)
http://www.youtube.com/watch?v=GALh7Gg-5uk
Prezesem stowarzyszenia Romani Bacht jest Jozef Mastej , w tym roku mozemy sie spodziewac kolejnej edycji Festiwalu Romskiego , prawdopodobnie w sierpniu , miejsce do ustalenia . To kolejne informacje uzyskane od Pani Bozeny , oczywiscie zobaczymy po raz kolejny wystep Gitan Swing .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz